На всеки любител на лисичия лов е известно колко предпазлива и съобразителна е лисицата. Интелектът у това животно е на висота, въпреки че не може да се мери с този на вълка или на подивелите домашни кучета.
Принципно всички представители на семейство "Кучета" притежават високи качества, което ги прави интересен и желан ловен обект.
При лова на вреден дивеч се прилагат много методи, от които ние ще разгледаме само два.
Лов чрез хайка
Това е колективен метод който не иска особена предпазливост и прецизност.
Независимо от това обаче трябва да се спазват някои правила. Около предварително набелязан участък, за който има съмнение, че се крият хищниците, се проверява за наличие на пресни следи. След това на подходящи места се подреждат пусиите, а срещуположният край на участъка се загражда от гоначите. Последните тръгват по даден сигнал към колегите си, като задачата им е да предизвикат колкото се може повече шум. За целта най-често се използват пушките, както и пиратки, свирки и въобще всички възможни начини.Най добри резултати се постигат, когато ловците са повече и са наредени в верига, петдесетина метра един от друг. По този начин се намалява вероятността дивечът да се изплъзне, преминавайки между гоначите. Често се случва дивечът да мина 3-5 метра от спотаилия се ловец, без да го забележи!
Това важи за абсолютно всички животни. За да има добра слука , е достатъчно ловецът да стои неподвижно до някой храст или дърво и в даден момент просто да стреля.
Лов чрез изчакване
Този метод най-често се практикува от един-двама ловци и когато се изпълнят определени условия дава много добри резултати.
Първото и най-важно условие е създаването на "стървище". За целта на определено място се поставят животински трупове.
Добре е, когато това се прави още през летния сезон, за да се научат хищниците от района, че там могат да намират храна. Друго важно условие е изграждането на чакало, което трябва да бъде на високо място, например на скала и по-често на дърво. Добре е, ако е възможно да има седалка, която да бъде покрита с нещо меко. Ако чакалото е на дърво трябва да се осигури лесен и безшумен достъп до него. Предимно се правят стъпалца по ствола на дървото и изсичането на излишните клони по него.Търпението е много важно при този метод, тъй като ловецът трябва да прекара няколко часа, без да помръдва (нещо което е задължително при този метод на лов).
Даже едно тихо подсмърчане е крайно рисковано, защото не се знае къде се намира животното в даден момент. Обикновено лов на стървище се извършва през зимните месеци - за предпочитане когато има сняг, тъй като снегът улеснява видимостта.През студените зимни месеци лисицата посещава стървището около 20:00/22:00 ч., а ловецът трябва да е там час по-рано. Ако ловецът е внимателен, на стървището тои може да отстреля до пет-шест лисици за една нощ.
0 коментара:
Публикуване на коментар