10 февруари, 2018


Както е известно още от най-стари времена, освен лова на диви животни с оръжие, хладно или огнестрелно, човекът е ловувал и с най-различни видове и конструкции капани. По своята същност капаните са инструменти за улавяне на диви животни без непосредствено участие на човека. Те се изработват с различни конструкции, но основното правило при тях е, че имат проста направа, И пак по правило, капаните са надеждни и ловът посредством тях дава добри резултати.


Ловът с капани у нас е разрешен само за регулиране на количеството на хищниците, обявени извън закона, а именно: вълк, чакал, лисица, язовец и пор. Въпреки че не зная как по друг начин може да се уловят бялка или златка, освен инцидентно, техният лов с капани е забранен. Де факто той се използва от стопаните, за да запазят домашните си птици от тези хищници . Ловците използват следните видове капани:

Железни капани



Принципът на действие на железните капани, се основава на затварянето на две дъги от мощна пружина, когато се задейства спусъчния механизъм. В такъв случай дъгите хващат за крака или убиват животното.


Спусъчният механизъм е стъпен или стръвен. При стръвните капани животното обикновено бива хванато за врата и така бързо се умъртвява. При стъпните капани хищникът се улавя за някой крак.

Сандъчни капани



Тези капани се използват с голям успех за улов на порове. При тях хищникът остава жив, което създава известно неудобство с умъртвяването му. Освен това животното замърсява капана след което трудно се осъществява обезмирисването му.

Премазващи капани


Обикновено се правят от дърво на самото място за лов (пред дупки, на пътеки и тн.) и не са преносими при задействане на спусъка който обикновено е стъпен, но може да бъде и стръвен, тежкият плот пада и премазва дивеча.





0 коментара:

Публикуване на коментар

Най - четени

Design by ThemePix.com | Blogger Theme by Lasantha - Premium Blogger Templates