04 февруари, 2018


Поради прекомерното им размножаване през последните години някои вранови птици са причислени към дивеча, числеността на който трябва да се регулира. Ловът им е разрешен през всички дни на седмицата и през цялата година, като няма ограничение за броя на отстреляните трофеи.

Към тези вредители на ловното стопанство спадат сивата врана, свраката и чавката. Това са много предпазливи птици, които трудно биха ни допуснали на изстрелно разстояние, особено когато носим пушка. Те са умни и лично различават ловеца от овчаря носещ тояга и не се пазят от него. Затова се налага да прибягваме до хитрост, за да имаме успех в лова.Успешен е ловът им с причакване в укритие в близост до селища, стопански сгради с добитък, сметища, скотобойни или захвърлена мърша. В близост до подобни места се правят укрития от колони (пръчкарници). Птиците се стрелят, когато са кацнали, което прави стрелбата резултатна. Колибата се струпва на разстояние 25-30 m, Убитите птици не се събират веднага след отстрелването, защото ще изплашим останалите. Те не се плашат от неподвижните, паднали на земята птици.


Разновидност на този лов е примамването на врановите птици с препариран бухал или пластмасова негова имитация. Врановите и хищните птици силно ненавиждат бухала, който ги лови нощем, докато сякаш разбрали, че тази нощна птица тогава е безпомощна, те много стръвно я нападат. Преди това се събират на ята и кацат на близко разположени дървета, при което вдигат невъобразим шум.
Този шум привлича като магнит и други птици от района, които иначе са съвсем безобидни и миролюбиви  (скорци, врабци, и други дребни пойни птици). Надалеч от мястото на поставянето на бухала се изгражда укритие, откъдето се стреля по накацалите птици. Стреля се само по вранови птици. Изчаква се те да се съберат по близо една до друга при което с един изстрел се поразяват няколко птици. След изстрела птиците се разлетяват, но след малко отново се събират и ловът може да продължи с успех през целия ден.





Врановите птици се издебват много трудно. За да ги доближим, трябва винаги да се движим с прикриване покрай храсти, дигни на канали и реки и др.



Отстреляните птици могат да се използват за храна на ловните кучета след одирането и сваряването им. Някой ловци дори използват гръдните им филета за храна и твърдят че на скара или пържени били много вкусни но това вече е въпрос на вкус и предпочитание на ловеца.

0 коментара:

Публикуване на коментар

Най - четени

Design by ThemePix.com | Blogger Theme by Lasantha - Premium Blogger Templates